Milyen szervereket használnak a hazai cégekben
Az eredmények azt mutatják, hogy a cégek döntő többsége (92 %-a) saját szervert használ, amit vagy házon belül működtet, vagy hostingban van elhelyezve. Elenyésző hányaduk bérli a szervert és kicsit meglepő módon a felhő megoldások sem túl népszerűek idehaza. Az eredményeket valószínűleg az adatok biztonságával kapcsolatos aggályok okozhatják.
A magyarországi cégek egyértelműen a Rack szervereket preferálják, hiszen a megkérdezettek 71 %-a ezt a lehetőséget jelölte meg. Ennek oka az eszközök rugalmasságában keresendő, hiszen könnyen és gyorsan bővíthetők, skálázhatók. A második legnépszerűbb típus a toronyszerver, amit jellemzően kisebb cégek használnak. Blade szervert gyakorlatilag rendkívül alacsony számban találunk a hazai vállalkozások IT eszközei között.
Magyarországon tarol a Dell. A cégek háromnegyede Dell szervereket használ, 16 %-uk HPE-t és a a maradék 10 %-on osztozik az összes többi gyártó. A Dell népszerűsége érthető, hiszen változatos megoldásokat kínál, jó ár-érték aránnyal és az eszközök garanciális feltételei és támogatása is kimagasló színvonalú. Könnyen és gyorsan beszerezhetők az alkatrészek, biztosított a szervízhálózat és maga a Dell világviszonylatban is egyértelmű piacvezető ezen a területen.
A vállalkozások közel fele a szerver saját tárolókapacitását használja, de jelentős a NAS-t használók (29 %) és a dedikált storage használók (18 %) aránya is, Meglepő módon a válaszadók 6%-a nem használ semmiféle adattárolási megoldást.
A kutatás egyik legérdekesebb kérdése a szerverek életkorára vonatkozott. Összességében elmondható, hogy a hazai szerverek alig 4 %-a fiatalabb egy évnél, még 30 %-a hat évnél is idősebb. A legnagyobb arányban (48 %) a 4-6 év közötti eszközök vannak jelen a hazai vállalkozásokban és mindössze az szerverek ötöde 1-3 év közötti. Tekintettel arra, hogy a szerverek milyen gyors ütemben fejlődnek és, hogy a cégek informatikai igényei is egyre növekednek az eszközök életkora némi lemaradást mutat.