vSAS: Az SSD-k új osztálya
A vSAS a SAS meghajtók (SSD) új osztálya, ami várhatóan felváltja a vállalati SATA SSD-ket a legtöbb szerveralkalmazásban.
A SATA-hoz képest a vSAS nagyobb teljesítményt, bővebb kapacitást, megbízhatóságot, könnyebb kezelhetőséget és nagyobb adatbiztonságot biztosít versenyképes áron.
Miért van szükség új típusú SSD-re?
A SATA interfész teljesítménye elérte teljesítménye felső határát, és a jövőben nem is tervezik fejleszteni. Számos alkalmazás esetén a vállalati SATA SSD-k váltak a szűk keresztmetszetté a szerver számára, ami megakadályozza, hogy a CPU elérje a szerverben rejlő működési vagy tranzakciós potenciált. Ez kapacitás kiesést eredményezhet a szerver számítási képességeiből.
Költséghatékonyságuk miatt korábban a SATA SSD-k jól beváltak és nagyon népszerűek voltak, azonban arányuk várhatóan idővel csökkenni fog, mivel az igények meghaladják az általuk biztosított teljesítményt.
Bár a SATA SSD-k „jó” megoldás, főként az olyan igényekhez, amelyek nem igényelnek kiemelkedően nagy teljesítményt vagy kapacitást. A vSAS azonban egy sokkal fejlettebb megoldás, ami a munkaterhelések szélesebb körét támogatja.
Miért jobbak a vSAS SSD-k, mint a vállalati SATA SSD-k?
Mivel a vSAS a 12 Gb/s-os SAS-on alapul, a sávszélesség és az átviteli sebesség tekintetében könnyedén veri a 6 Gb/s-os SATA-alapú SSD-ket. Ezen kívül a vSAS 1,52-szer nagyobb olvasási sávszélességet biztosít, mint a SATA, valamint 1,29-szer nagyobb az írási sávszélessége és 1,88-szor nagyobb véletlenszerű olvasási I/O-t tesz lehetővé.
A jelenlegi SAS SSD-k 960 gigabájttól 7680 GB-ig terjedő kapacitást biztosítanak, szemben a SATA-alapú SSD-kkel, amelyek maximális kapacitása általában 3,84 terabájt.
Ezenkívül több szintű adatbiztonságot biztosítanak a SIE és a SED funkciókkal. Maga a SAS interfész jobb infrastruktúrát és SSD-kezelési képességeket biztosít, mint a SATA, mivel eredetileg is vállalati felhasználásra tervezték, míg a SATA-t alacsonyabb költségű interfésznek készült, amelyet eredetileg kisebb teljesítményú eszközökhöz szántak.
Fontos különbség, hogy a SAS interfész teljes duplex adatátvitelt biztosít, míg a SATA csak félduplexet. Ez lehetővé teszi a SAS interfész számára a nagyobb adatátvitelt, nagyobb átviteli sebességgel a gazdagép és a tárolóeszköz között. Egyetlen, full-duplex, SAS 12 Gb/s port akár 24 Gb/s adatsebességet is támogathat (kétirányú), míg egyetlen SATA 6Gb/s-os port csak 6Gb/s-ot támogat (egyirányú).
A SAS interfész támogatja az eszközönkénti mélyebb parancssorolást is (akár 65 535 sor, szemben a 32 SATA-sorral), ami több hatékony parancssorba állítás és feldolgozás eszközszinten. Mint ilyen, a SAS jobban megfelel a nagy vállalati rendszerekhez, mert támogatja a többszintű bővítőket, a SATA-nál hosszabb kábelhosszt, valamint a fejlett hibaészlelési és -javító mechanizmusokat.
A vSAS SSD-k hatékonyabbak, mint a vállalati SATA SSD-k?
A vállalati SATA SSD-k olyan utasításkészletet használnak, amelyet eredetileg olcsó, alacsony kategóriás merevlemezekhez fejlesztettek. Amikor a SATA SSD-ket egy kiszolgálón belül telepítik, az I/O parancsoknak át kell haladniuk egy szoftveren, amely nem tudja kihasználni a bennük rejlő teljes teljesítménypotenciált.
A nagy teljesítményű, többmagos processzorral és rengeteg DRAM-mal rendelkező szervereket is lelassítja a várakozás az adattranzakciók befejezésére, ami a számítási erőforrások alulkihasználását eredményezi.
Ezenkívül a SATA SSD-k a szerver SAS infrastruktúráját és hardveres RAID képességeit használják, amely további lassulást eredményez. Ezzel szemben a vSAS a „natív” SAS-t használja a végpontokig, így jobb teljesítményt eredményez. Nem titok, hogy a SAS egy megbízhatóbb és teljesítményorientáltabb protokoll, így sokkal hatékonyabb a szerver és az alkalmazások teljesítményének biztosításában.
Miért cserélhetők könnyen a SATA SSD-k értékes SAS SSD-kre?
A SAS interfészt úgy tervezték, hogy támogassa a SATA protokolt, amely lehetővé teszi a vállalati SATA SSD-k számára, hogy csatlakozzanak SAS hátlapokhoz, adapterekhez (HBA) vagy RAID vezérlőkhöz a szerverekben. Mivel a mai szerverek többségét SAS HBA vagy RAID kártyával szállítják, a SAS és a SATA SSD egyaránt használható velük. Ez az oka annak, hogy a SATA SSD-k könnyen cserélhetők SAS SSD-kre, úgy, hogy semmit sem szükséges módosítani a meglévő szervereken vagy infrastruktúrán.
Miben különbözik a vSAS-t a vállalati SAS-tól?
A nagy teljesítményű, nagy megbízhatóságú és kezelhető SSD-k szabványa a 12 Gb/s-os vállalati SAS. Két használható SAS portot biztosít a redundancia vagy további teljesítmény biztosítása érdekében. A vSAS a vállalati SAS visszaméretezett, egyportos változata, egy kicsit csökkentett teljesítménnyel, cserébe azért, hogy versenyképes legyen a vállalati SATA-val szemben. Mivel a vSAS a vállalati SAS-re épül, műszakilag hasonlóképpen megbízható.
Miért ne használja az NVMe® SSD-ket az értékesebb SAS SSD-kkel szemben SATA SSD-ként?
Bár az NVMe SSD-k még a SAS-nál is jobb meghajtóteljesítményt kínálnak, a szerver-infrastruktúra és a jelenleg elérhető hardveres RAID lehetőségek korlátozottak. Számos mai adatközpont, mind a nagy, mind a kicsi, továbbra is SAS-alapú hardveres RAID-et használ, hogy magas szintű hibatűrést és teljesítményt biztosítsanak. Azok az ügyfelek, akik ma vállalati SATA SSD-ket vásárolnak, és SAS hardverrel használják azokat, a RAID segítségével könnyedén választhatnak SAS SSD-ket, és élvezhetik a fejlettebb technológia előnyeit.
Az NVMe SSD-kre való közvetlen migrációhoz új (és általában drágább) NVMe-kompatibilis szerverek vásárlása szükséges. Ezenkívül fontos tudni, hogy az NVMe SSD nem tud közvetlenül csatlakozni SAS RAID vezérlőhöz vagy SAS/SATA hátlaphoz.